KAS YRA TVARI MADA?

Tikriausiai esate matę marškinėlius kainuojančius mažiau nei 5 eurus, o kartais net mažiau už kavos puodelį, tiesa?

Ar manot, kad tai įmanoma? Tvariam prekės ženklui tai nėra įmanoma.

Juk mes patys norim, kad mūsų teisės būtų gerbiamos, laiku gautume padorų atlyginimą ir gyventume gražiame, be šiukšlių, pasaulyje ir mes, kaip vartotojai turime tokią galią parodyti, kas mums iš tikrųjų tai rūpi.

 

TAI KAS IŠ TIKRŲJŲ YRA TAS TVARUMAS?

 

1987 Jungtinių tautų Brudlando komisija pateikė išsireiškimą – tvarumas yra dabarties poreikių tenkinimą nepakenkiant ateities kartų galimybėms patenkinti savo poreikius.

Nemanot, kad būtų labai savanaudiška stengtis būti madingam, negalvojat kokias pasekmes tai galėtų sukelti?

Madą diktuoją greitoji mada, o greitajai madai kokybė nėra svarbi, nes kam kurti aukštos kokybės drabužius, kai už pusmečio jie bus nebemadingi ir jau reikės kitų drabužių? Nepaprastai geras, trumpas dokumentinis filmas apie tai kiek naujų drabužių yra išmetama ir kokį didelį darbą dirbą drabužių perdirbimo įmonės – UNRAVEL.

  Užuot buvę madingi, pasistenkime būti stilingi, o kad tokiais būtume, madingų drabužių tikrai nereikia. Pabandykite atrasti savo stilių.

Na, o tvarumas susideda ne iš vieno komponento. Tvarumui svarbi etika, medžiagos, gamybos resursai ir sąlygos darbuotojams ir kaip ji yra pateikiama galutiniam vartotojui. O, kad būtų užtikrintos visos šio sąlygos, visus procesus prižiūri tam tikros organizacijos, kurios išduoda pažymėjimus, kaip įrodymus, kad tai yra patikimas verslas ir joks gyvūnas, darbuotojas ar gamta dėl to nenukentėjo.

 

TVARI MADA YRA ETIŠKA, EKOLOGIŠKA IR LĖTA

 

Etiška – tai reiškia, kad Jūsų drabužius siuva ne vaikai, o suaugę žmonės, kuriems yra užtikrinamos visos socialinės garantijos, geros darbo sąlygos, bei tinkami atlyginimai ir nesvarbu kur jie tai siuva ar Italijoje, ar Indijoje, ar Bangladeše, jei gamykla turi Fair traid sertifikatą – galite būti ramūs, Jūsų drabužiai gaminami su meile!

Taip pat etiškas verslas nenaudoja gyvūlinės kilmės žaliavų- odos, kailio, ragų ar kitų dalykų. Užtikrina, kad jokiame gamybos etape gyvūnas nėra nukentėjęs. Šiek tiek kitaip yra su vilna. Vilnoniai gaminiai taip pat turi turėti ženkliuką, kad vilna nuo gyvūno buvo nuimta etiškai.

Ekologiška – daro labai mažai arba visai nedaro jokio poveikio aplinkai ir didelį dėmesį skiria žaliavai, bei jos apdirbimui.

Lėta mada – dizainai orietuoti į klasikinius, nesenstančius modelius ir orietuojasi į kokybę, o ne kiekybę.

 

AR TVARI MADA YRA SAUGI GAMTAI?

 

Vienas iš pagrindinių tvarios mados tikslų yra naudoti kuo mažiau išteklių, be to, gamindami jie stengiasi sumažinti savo išmetamą anglies pėdsaką, naudodami atsinaujinančius energijos šaltinius. Maža to, naudoja ne pavojingus, sertifikuotus ir tik leistinus chemikalus audiniams apdirbti.

 

Kitas, ne mažiau svarbus aspektas – žaliavos. Dauguma, greitosios mados prekinių ženklų, norint sumažinti kaštus, renkasi pigius, sintetinius audinius. Pigūs reiškia ir tai, kad audinių gamybos procese yra dažnai naudojami ir neleistini, tačiau pigūs chemikalai audinio apdirbimui, kas, manau, suprantate, kad nėra labai sveikas dalykas mūsų odai… Tuo tarpu tvari mada renkasi tas medžiagos, kurios yra auginamos natūraliomis sąlygomis, organiškos ir ne gyvūnėnes kilmės, o tai reiškia, kad šie audiniai yra ekologiški ir veganiški. Pavyzdžiui: Organinė medvilnė, tencelis, kanapių pluoštai, linas.

 

ETINĖ TVARIOS MADOS PUSĖ

 

Kaip ir rašiau prieš tai, tvari mada nėra atskirta nuo etiškumo. Ji gerbia visus savo darbuotojus ir jų teises, nepaisant lyties, rasės, socialinės padėties ir pan.  Užtikrina, kad jų gamyklos darbuotojai, net ir užsienyje, galėtų tinkamai gyventi, užuot pavertę juos savo vergais. Jei dar nežiūrėjote filmo THE TRUE COST, būtinai pažiūrėkite. Šis dokumentinis filmas pakeitė mūsų požiūrį į madą iš esmės.

 

 

Kai viskas aplink taip keičiasi, kai gyvenimo tempas yra toks greitas, kad retai arba visai nepaglvojame, kokia yra mūsų įsigytų drabužių istorija… Kas augino žaliavas, kas rinko, kas apdirbo ir kas galiausiai juos susiuvo. Ir kai tu įsigiji naują daiktą, tampi už jį atsakingas, už visą tai, kas slypi jo istorijoje. Tavo pinigai yra tavo balsas. Balsuok už tokį, pasaulį, kokiame pats norėtum gyventi. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *